Haber Detayı
28 Haziran 2021 - Pazartesi 14:17 Bu haber 1046 kez okundu
 
Hakkari’nin dağları madenlerle dolu!..
GAP Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen ve Hakkari Valiliğinin himayesinde gerçekleştirilen ‘Silifke’den Hakkari’ye Dostluk Köprüsü’ gezisinin en önemli duraklarından ve incelemelerinden biri hiç kuşkusuz maden ocakları oldu. Maden işletmecileri Hakkari’nin dağlarının altında; çinko, bakır, krom, gümüş, altın demir gibi önemli madenler olduğunu belirtirken, bölgenin bu nedenle sürekli olarak çatışma alanı yapıldığına dikkat çektiler.
Ekonomi Haberi


Sesimiz Haber Merkezi

Son derece zengin maden yataklarının olduğu Hakkari’de Çukurca ziyareti öncesinde Ölmez Madenciliğin misafiri olduk. Çukurca yolu üzerinde bulunan oldukça geniş bir alanın işletmesini yapan Ölmez Madencilik, işletmenin salonunda basına bilgi verdi, Ölmez Madencilik bünyesinde görevli olan mühendisler ise, bölgedeki yatakların çok zengin yataklardan oluştuğuna dikkat çekti.

Gezi boyunca yine yanımızdan hiç ayrılmayan Ak Parti İl Başkanı Abdülmuttalip Özbek, Kültür Müdürü İdris Ağacanoğlu ve sanatçı Aydın Aydın ile birlikte çıktığımız gezinin ilk durağı Ölmez Madencilik oldu. Burada, Ölmez Madenciliğin Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ölmez tarafından karşılandık ve de ağırlandık.

Holdingin salonunda gazetecilere sunum yapan İsmet Ölmez, bölgedeki maden yatakları hakkında bilgi verdi. Çok zengin maden yataklarının olduğu bölgede en çok madenin çinko olduğunu kaydeden Ölmez, “Ülkemizde çıkan çinkonun 3'te biri bölgemiz madenlerinden elde edilmektedir. Bunun sadece onda biri işletilse, ülkemize yılda 1 Milyar dolar gelir sağlar.

Türkiye madenleri MTA aracılığı ile işletirse bu rakam yılda 40 milyar dolara ulaşır. Bölgemizde maden yatakları bitmez. Çinko başta olmak üzere, krom, bakır, demir, altın, gümüş madenleri bulunuyor bu gördüğünüz dağlarda. Bu dağlarda bende kardeşimi şehit verdim.

KAVGANIN SEBEBİ MADENLER

Evet, kardeşimi şehit verdim, bizlerde ülkemizin birliği ve dirliği için gerekeni yaptık, yaparız da... Burada dikkat çekmem gereken, böylesine zengin maden yataklarının bulunduğu yerde niye huzur, yok, savaş var? Kardeşi kardeşe düşman ediyorlar? Bu sorunun yanıtı bu dağlarda yatan zengin madenlerde... Emperyalistler, kavga olsun ki, Türkiye bu zengin maden ocaklarını çalıştırmasın, bu doğal zenginliği bölge ile paylaşmasın zihniyeti şimdi daha iyi anlaşılıyor. Biz ülkemizi koruyacak, vatanımızı böldürtmeyeceğiz. Bunun için canlar verdik yine de veririz.

DEVLET YARDIMCI OLMALI

Maden ocaklarımız da 800 civarında insanımızı istihdam ediyoruz, bu daha da fazla olabilir. Bu konuda devletimiz bize kolaylık göstermeli. Ham olarak tonunu 150 dolara sattığımız madenlerimizi, işlenmiş olarak 3 bin beşyüz 4 bin dolara geri alıyoruz. Madenimizi kendimiz işleyelim istiyoruz ancak yerli işletmecilere, yatırımcılara üst düzeyde vergiler olunca yatırımcılar olarak geri adım atmak zorunda kalıyoruz. Biz devletimizden teşvik istemiyoruz, sadece vergi konusunda yabancı yatırımcıya gözettiği gibi yerli yatırımcıyı da gözetmesini istiyoruz. Bu sayede hem madenlerimizi gerçek fiyatında satmış olacak hem de istihdamı iki-üç katına çıkarmış olacağız. Bölgemizde yaşanan işsizliğe bir nebzede olsa çözüm bulmuş olacağız.

İran’a ham olarak gönderdiğimiz madenlerimizi işlenmiş olarak 4 bin dolara almak yerine kendimizin işlemesi ve bunun ülkemize katma değer olarak kazandırılması ile ülkemize ciddi manada döviz girişleri artacaktır.” Diyerek, bölgede yaşanan gelişmelerin bölgenin zengin maden yatakları ile doğru orantılı olduğuna vurgu yaptı.

Ölmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ölmez, gazetecileri tesisleri gezdirdi birlikte yemek yedi. Hakkari’ye özel kuzu dolmasının olduğu öğle yemeğinin ardından araçlarla maden ocaklarına gidildi ve madenlerin çıkarılma konusunda mühendisler tarafından bilgiler verildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hakkari’nin, dağları, madenlerle, dolu!..,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı