Yazı Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 14:29 Bu yazı 468 kez okundu
 
Stratejik Taşucu Limanı Sonunda İhale Edildi
Yıldırım BAYDAR
 
 

Stratejik Taşucu Limanı Sonunda İhale Edildi

2003'te özelleştirme kapsamına alınan, 2017’de Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne geçen Taşucu SEKA Limanı ve geri sahası, 18 yıllık inişli çıkış maceranın ardından özelleştirildi.

 

Taşucu Limanı ve Geri sahanın özelleştirilmesi ihalesini Mersin'de ki CEY Grubu ortak girişimi 684 milyon liraya limanın işletme hakkını 40 yıllığına aldı ve limanın arkasındaki 714 bin 200 metrekarelik alanın yeni sahibi oldu. Liman geri sahası da büyük ihtimal ile Serbest Bölge olarak düşünülmektedir.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Taşucu Limanı'nın ve liman geri sahasında yer alan 714 bin 200 metrekare yüzölçümlü “sanayi tesis alanı”  imarlı taşınmaz ile üzerinde bulunan tüm yapı ve tesislerin bir bütün halinde özelleştirme ihalesine çıktı.

 

Pazarlık usulüyle yapılan ihaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş, Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş, Saray Holding A.Ş ve Cey Grubu ortak girişimi teklif verdi. Saray Holding ve Toros Tarım ihalede 600 milyona kadar çıkıp ikinci turda çekildi. İkinci turda Albayrak 679 milyon, CEY Grubu ortak girişimi 684 milyon teklif sundu. Böylece ihaleyi Mersinli CEY Grubu ortak girişimi kazandı.

 

Bu limanın rantabl olabilmesi için, Demiryolu ile İç Anadolu Bölgesine bağlanması gerekir. Bunun sonucunda Bölgemizin ekonomik değeri önemli derecede artacaktır.

 

Limanın aktif hale gelmesi ile ihracatını Derince limanından sağlayan Konya Sanayicisi, Seydişehir İlçesinde üretimi yapılan alüminyum ve madensel üretimler ve tarımsal ve dökme yükler bu limandan ihraç edilecektir.

 

Hele bir de Liman bağlantılı Konya-Karaman-Silifke-Taşucu Demiryolu projesinin yapılması ile bölge tam bir Liman üssü olmaya adaydır.

 

Projelendirilen Ulukışla-Aksaray Demiryolu ile Konya-Karaman-Silifke-Taşucu demiryolunun bir an önce projelendirilip yapımına başlanması, bölgenin ve Türkiye’nin Ekonomik değerini arttıracaktır.

 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gaz arama faaliyetleri açısından da bu limanın stratejik bir öneme sahip olduğu aşikardır. Zaten burada yapılan doğalgaz (hidrokarbon) arama çalışmalarının malzeme ve ikmal ürünleri bu limandan sağlanmaktadır. Önümüzdeki süreçte Akdeniz’de Doğalgaz Rezervlerinin bulunması durumunda Akdeniz’de gemi trafiği artacak ve Taşucu-Seka Limanın daha ekonomik değeri yüksek bir liman haline gelecektir.

 

Bununla birlikte Liman sahasının yanında Tersane Alanı olarak Özelleştirilen ve çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü faaliyete geçemeyen Tersanenin de faaliyete geçmesi önem arz edecektir. Çünkü Akdeniz’de gemilerin bakım ve onarımını yapacak başka bir tersane yok, buda Akdeniz’de bir tersane gerekliliğini ortaya koyuyor. Tersane alanın da aktif hale gelmesi ile hem liman hem de Tersane ile bölgemiz sektörel olarak çok canlanacaktır.

 
Etiketler: Stratejik, Taşucu, Limanı, Sonunda, İhale, Edildi,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı