Yazı Detayı
19 Kasım 2021 - Cuma 11:30 Bu yazı 739 kez okundu
 
KARIŞIM ÇÖZÜMLER
Durmuş SAK
 
 

KARIŞIM ÇÖZÜMLER

 

Ankara’nın ortasında, şehrin göbeğinde şehir tarımı, kentsel tarım, şehiriçi tarımsal üretim uğraşlarımızda, bitki koruma amaçlı organik-doğal çözümler diyelim.

 

Şehir içinde, kıyısında da olsa zararlılar hep var, hatta buralarda daha çok, çünkü çevrede kırsal alan gibi alternatif besin yeterli değil zararlılar için. Yeşil-siyah yaprak biti, beyaz sinek, kiraz sinekleri, koşniller, tırtıllar, TUTA gibi ve daha nice zararlı böcek ve haşere mevcut. Sebzeler, meyveler de taze, cezbedici olunca, haliyle ışığı gören geliyor. İşin kolayı, para verip zirai ilaç, insektisit gibi zehirli kimyasallar kullanmak, fakat iş doğal olsun, temiz olsuna gelince alternatif çözümler bulmak gerekiyor. Hal böyleyken, organik, doğal mücadele çözümler zorluyor insanları.

 

Organik kökenli, doğal çözümler için herkes bir şeyler söylüyor, yapıyor. Fakat gördüğüm kadarıyla, karışımların ne olduğu, hangi maddeden ne kadar konacağı, neyi nereye uygulamak gerektiği gibi konularda çok da net bilgiler yok. Belki izin verilmiyor, belki çok kimse bilmiyor, bilenler varsa da bende kalsın istiyor vs vs. Fakat kendi adıma, bildiğimi paylaşma, hani hep derler ya bilgi paylaştıkça çoğalır ve güzel, o hesap. Gelin bir iki uygulamadan bahsedeyim, en azından kendim denediğim ve kısmen de olsa çare oldu dediğimiz organik, doğal çözümlerden. Burada teyzemin kuzusu, organik tarım grusu, Ziraat Mühendisi Mehmet Ünver’e de teşekkür etmeden olmaz, sağ olsun, var olsun...

 

Öncelikle nelere karşı kullandığımız ile başlayalım. Yeşil yaprak biti, hafiften beyaz sinek ve kısmen kiraz yaprağı sinekleri başımızda musallat olarak gördüğüm zararlılar. Peki bunların zararı neler? Daha çok yaprak uçları, yeni sürgünler ve taze yapraklara musallat olup, öz suyunu emerek, bitki gelişimini olumsuz etkileyen ve yaprak, tomurcuk ve sürgünlerde büzüşmelere ve yapış yapış olmasına neden olan yaprak bitleri ile yine daha çok yaprak altlarına yuvalanan ve erken müdahale edilmezse çok çabuk çoğalarak, bitki özsuyu ile beslenen beyaz sinekler, Şimdilik bizde dert olanlar.

 

Neler yaptık, yapıyoruz bu zararlı böceklere karşı. İlk olarak KAOLİN KİLİ uygulamamız mevcut, sebzelerde ve meyve de bitkilere ara ara püskürtme şeklinde uyguluyoruz. Koruma yapıyor ve haşerelerin gelip yerleşmesi, bitkilere dadanması önlenmiş oluyor. Burada tek eksiğimiz reçine bazlı suyla karışabilir yapıştırıcı, olmayınca uygulamayı sık sık tekrarlamak gerekiyor. Neyse ki sebze ve meyvemiz, alanımız çok geniş olmayınca, bize de uğraş, meşgale oluyor diyerek, kendimizi mesut ediyoruz. Denk gelirse onu da temin ederek, tam uygulama sağlar, belki de bu vesileyle başkaca uygulamaya gerek kalmayacak, hayırlısı ile, daha güzeli Allah’tan temennimiz, dua ve dileğimiz inşallah.

 

Kaolin kilini nasıl uygularız gelin ondan bahsedelim kısaca; bir beşlik boş bidona, sebzeler için 2-3 ölçek (ölçeğimiz kahve fincanı büyüklüğünde bir kap), meyveler için ise, 5-6 ölçek kaolin kili unu koyar, üzerine yarısına kadar su koyar, iyice çalkalar ve suda erimesini sağlarız. Kaolin kili eriyiği yapraklara püskürtme şeklinde uygulanır, eğer koruma amaçlı karışımlar veya daldan besleme amaçlı deniz yosunu veya başkaca karışımlar kullanmak istiyorsak, içine karıştırmada gözlemimiz kadarıyla bir sıkıntı yok. Yarısına kadar elde ettiğimiz eriyiğe bu karışımlardan uygun dozda ekler ve ihtiyacımız kadar 5’lik şaşalın üzerini suyla dolduruyor. Biraz daha çalkalama yaparak karışımın iyice karışması sağlanır.

 

Püskürtme aleti, bizde sırt pompası daha çok kullandığımız içerisine koyarken, elde ettiğimiz eriyiği, pompanın ağzına kendi süzgecinin üzerine bir de tülbent, bez vs koyuyoruz. İyice erimiş olsa da kaolin killinden dibe çöken ve erimemiş halde kalanlar süzülsün diyerek. Öteki türlü sırt pompası ya da püskürtme aletinin tabancasında tıkanmalara neden olabilir. Bunu diğer karışımlar içinde uygulamanızı tavsiye ederim.

 

Hazırlamış olduğumuz karışımı, bitkinin yaprakları, dal gövde, tepe, sürgün vs her yerine, alt üst olacak şekilde iyice püskürterek uyguluyoruz. Dikkat edilmesi gereken bir husus daha çiçeklenme zamanına dikkat, o dönem olmaması, öyleyse de çiçeğin olduğu yerlere az denk getirilmeye çalışılması çok önemlidir. Ve ara ara tekrarlamak, yağmur sonraları yeniden uygulamak fayda veriyor. Bunun için öncelikle bir miktar KAOLİN KİLİ almayla başlayabilirsiniz, internetten satışı yapan firmalar mevcut, BEN Utelka’dan aldım ve şimdilik memnunum. Biraz büyük ambalaj almışız ama yıllarca kullanırız, ALLAH’ın izniyle...

 

Kaolin kili uygulamamız bu şekilde, başkaca diğer karışımları devamında yazacağız, fırsat buldukça, yapabildiğimiz haliyle. Elden geldiğince, olduğunca... Takipte kalın, hoşça, dostça, duayla, doğayla ve sağlıcakla...

 

KARA ÇADIRIN KARA EVLADI

KARAyolcu Orman Mühendisi

 
Etiketler: KARIŞIM, ÇÖZÜMLER,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı