Yazı Detayı
20 Kasım 2021 - Cumartesi 13:41 Bu yazı 320 kez okundu
 
III. LİDERLİK AKADEMİSİ’NİN ARDINDAN
Muhammet SAYGIN
 
 

III. LİDERLİK AKADEMİSİ’NİN ARDINDAN

Değerli Okuyucu,

Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Örgütleri bir kentin kalkınmasında ve markalaşmasında kilit role sahip önemli aktörlerdir.  Yönetişim kültürünün yoğun biçimde gereksinim haline geldiği günümüzde kent aktörlerinin önemi ve rolü giderek artmaktadır.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin KAYNAR liderliğinde TOBB’a bağlı 365 Oda/Borsa’dan biri olarak; Gülnar, Aydıncık ve Silifke ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren işletmelerin temsilcisi konumundadır. Yalnızca Silifke’de 2500’ü aşan üye işletme sayısıyla Silifke TSO, ilgili yasa ile belirlenmiş faaliyetlerine ek olarak az sayıdaki odanın elde ettiği B Sınıfı Akreditasyon Belgesi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Kalite Belgeleri ve TOBB 5 Yıldızlı Oda olma özelliği sayesinde atılımlarına ve başarılarına hız kazandırmaktadır. Uluslararası Ticaret Örgütü (ICC)’ne üyeliğini gerçekleştiren Silifke TSO, ülkemizde kendi alanında adından söz ettiren meslek örgütü özelliği sergilemektedir.

Bilindiği gibi Silifke kentinin turizm gelirlerinden hak ettiği payı alması, tarımda nitelikli üretime evrilmesi ve sanayileşme noktasında toplumsal faydayı esas alarak katma değer yaratan üretim oranlarını artırıcı faaliyetlerde bulunması önem taşımaktadır. Tüm bu faydaların özünde Silifke ilçesinin markalaşması ve bilinirlik düzeyinin artırılması yatmaktadır. Ayrıca, tarımsal üretim kapasitesi ile bilinirliği artan Silifke kentinin markalaşması, turizm ve sanayi potansiyelini keşfetmesi ve bu algının kamuoyunda oluşturulması tüm Silifkeliler için büyük önem arz etmektedir. Markalaşmayı başaran bir kentin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda birçok çıktı elde edebileceği unutulmamalıdır.

Silifke Çileği’nin Coğrafi İşaret Tescil işlemlerini tamamlayan Silifke TSO yakın süreçte Silifke Yoğurdu’nun da tescil sürecini tamamlamayı hedeflemektedir. Faaliyetleri ile Yılın Meslek Örgütü ödülüne layık görülen Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın 5-7 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiği III. Liderlik Akademisi dikkatle ele alınması gereken bir başarıyı da bünyesinde barındırmaktadır.

 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından geleneksel hale getirilen Liderlik Akademisi, iş dünyasının sahadaki temsilcileri ile teorik bilginin aktarımını üstlenen akademisyenlerin bir araya geldiği, bilgi ve deneyim aktarımı ile etkileşimin gerçekleştiği bilgi şölenidir ve bu doğrultuda atılmış ülkemizin en önemli Üniversite-Sanayi İşbirliği adımlarından birini oluşturmaktadır. Liderlik Akademisi ile hedeflenen çıktılar düşünüldüğünde;

 

  • Silifke ilçesinin markalaşma ve bilinirlik düzeyine katkı sunulması,
  • Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsallaşma ve yönetişim kapasitesinin artırımı,
  • Kurumlararası işbirliği ve istişare kültürünün geliştirilmesi,
  • Katılımcıların nitelikli kişisel ve mesleki eğitim ihtiyacının karşılanması,
  • Katılımcılarda sosyal, beşeri ve kültürel sermaye kapasitesinin artırımı,
  • Akademik bilgi ve birikimin sektörel deneyim ve öngörü ile buluşturulması,
  • Yeni ve yenilikçi işbirlikleri ile inovatif girişimcilik süreçlerine öncülük edilmesi gibi unsurlar sayılabilmektedir.

2018 ve 2019 yılında TOBB Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun teşrifleriyle Ulu Resort Hotel’de gerçekleştirilen birinci ve ikinci Liderlik Akademisi’nde; 80 farklı kurum/kuruluş, 55 Oda ve Borsa, 700’ün üzerinde katılımcı ile toplamda 30 Konferans ve Eğitim başarıyla tamamlanmıştır. Etkinlik kapsamında Oda ve Borsalar arasında işbirliği protokolleri imzalanmış, iş insanları arasında çeşitli ticari anlaşmaların ve işbirliklerinin önü açılmış ve akademik bilgi ile iş dünyasının tecrübesi bir araya getirilmiştir.

 

5-7 Kasım 2021 tarihkerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen III. Liderlik Akademisi’nin iş dünyasının temsilcisi konumundaki Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, üye işletme yöneticileri, girişimciler ve alanında uzman akademisyenlerin buluşma noktası haline geldiğini söylemek pekâlâ mümkündür.  Artık Liderlik Akademisi tıpkı YÖREX gibi markalaşmış ve sürdürülebilir bir etkinlik haline gelmiştir. Bundan sonra yapılması gereken etkinliğin uluslararası boyuta taşınması ve küresel düzeyde katılımcıları sürece dahil etmesidir.

 

III. Liderlik Akademisi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR beyefendinin ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun açılış konuşmalarını gerçekleştirmiş, 64 kurum ve kuruluştan 450’nin üzerinde kayıtlı katılımcı hazır bulunmuştur. Katılımcılar, Yönetim, Strateji, Liderlik ve Finansal Okuryazarlık konularında eğitim almışlardır. Ayrıca, etkinlik kapsamında TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU başkanlığında oda ve borsa yönetim kurulu başkanları bir araya gelmiş ve sektörel düzeyde önerilerin görüşüldüğü çeşitli toplantılar gerçekleştirilmiştir.

 

Günümüzde bütçe ve personel bağlamında daha etkin sayabileceğimiz kurum/kuruluşların, oda ve borsaların gerçekleştirmeyi düşünemediği projeleri hayata geçiren Silifke TSO’nun yönetim kademesinin sahip olduğu vizyon ve strateji odaklı bakış açısı ile akademik ve sosyo-kültürel faaliyetler aracılığıyla refah düzeyi daha yüksek, yaşam standartları gelişmiş, akademik faaliyetleriyle adından söz ettiren “entelektüel sermayesi” artan bir kent yaratma noktasında yürütülen tüm gayretin, takdire değer olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

113. kuruluş yılını kutlayan Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın süreklilik arz eden ve toplumsal faydayı ön plana alan “akademik” ve “sosyo-kültürel” etkinliklerinde katkıda bulunmanın haklı gururunu yaşadığımı belirtmek istiyorum.

Sözlerime son verirken, tüm katılımcılar başta olmak üzere yönetim kurulumuz, çalışma ekibimizdeki Silifke TSO personelimiz, seyahat işlemlerinin sorunsuz yürütülmesini sağlayan Silifke Caretta Turizm ve elbette etkinlik boyunca katılımcılarla röportajlar yapıp haberleştiren ve etkinliğin ulusal düzeyde duyurulmasında katkı sınan tüm Basın Mensubu arkadaşlarımıza kalpten teşekkür borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla…

www.msaygin.com sitesinden alıntılanmıştır

 

Doç. Dr. Muhammet SAYGIN

Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Akademik Danışmanı

 
Etiketler: III., LİDERLİK, AKADEMİSİ’NİN, ARDINDAN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı