Haber Detayı
02 Ekim 2021 - Cumartesi 17:51 Bu haber 1755 kez okundu
 
Azim ve başarının adı MBR…
Hayatının her anını dolu dolu yaşayan, ağlayan, zorluklara karşı direnen, binbir zorluk yaşamasına rağmen yılmadan yoluna devam eden, batan, çıkan ancak mücadelesinden asla vazgeçmeyen, çok sevdiği evlatlarından ve eşinden ayrı geçen yılların mücadelesini, onların destekleri ile ulaşan Mehmet Bakır!..
7. SAYFA :) Haberi


Azim ve başarının adı MBR…

Hayatının her anını dolu dolu yaşayan, ağlayan, zorluklara karşı direnen, binbir zorluk yaşamasına rağmen yılmadan yoluna devam eden, batan, çıkan ancak mücadelesinden asla vazgeçmeyen, çok sevdiği evlatlarından ve eşinden ayrı geçen yılların mücadelesini, onların destekleri ile ulaşan Mehmet Bakır!..

Bir portre ele aldık ve bu portremizde MBR şirketinin sahibi Mehmet Bakır ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kimdir, nerelidir, neler yaşamıştır, başarısının sırrı nedir, nerede ve nasıl bu işe başlamıştır, hedefleri nelerdir?

Oldukça duygu dolu yaptığımız sohbet sonrası, Mehmet Bakır’ı daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Hayatını anlattı adeta, yaşadıkları sıkıntıları, ailesinden ayrı geçen zamanları, bir kömürlüğü yatak olarak kullandığını, kazanda su ısıtarak yıkandığı günleri örnek olsun diye anlattı.

Başarının kolay kazanılmadığını, insanların kolayca bir noktaya gelmediğini yaşadığı zorlu hayat mücadelesi ile aktardı.

MEMLEKET ÇOCUĞU

Annesi Mut Elbeyli, babası ise Mersin Fındıkpınarı köyünden olan Mehmet Bakır, 14 Haziran 1971 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Okuma ile çalışma arasında kalan, hem okumaya hem de bu arada çalışan Mehmet Bakır liseden mezun olduktan sonra askerliğinin tamamlar tamamlamaz evlenerek gerçek hayata atılır. Taksicilik yapmaya başlayan ve ailesinin geçimini bu yolla sağlayan Bakır, yaşadığı olumsuzluklar nedeni ile taksiciliği bırakır. Ne yapayım, ne işle uğraşayım derken Mersin dışına çıkmaya karar verir ve yolu Kastamonu’ya düşer.

İT BİLE YATMAZ

Kastamonu’ya yalnız gelen ve cebinde yemek parası olmayan Mehmet Bakır, dolaşırken gözüne küçük bir kiralık iş yeri ilişir ve sahibi ile görüşür. İşyeri sahibine parası olmadığını ancak iki ay içirişinde iki aylık kirasını ödeyebileceğini söyler. İşyeri sahibi şaşırır ama genç adama da yardımcı olmak niyetindedir. 15 gün içerisinde borç harç işyerine tantuni salonu olarak açar ve işine Mersin Tantuni olarak başlar. Bu arada kalacak yeri yoktur. İş yeri sahibinin kömürlük olarak kullandığı küçük bir depo gözüne çalınır ve burayı kalmak için ister. İşyeri sahibi, “Burada it bile kalmaz” dese de, burayı güzelce temizler ve 6 ay boyunca burada geceleri kalır. Banyosunu ise tencerede kaynattığı su ile yapmaktadır.

Kastamonu’da ilk altı aydan sonra işleri hızlı bir şekilde artmış, kısa sürede üçüncü şubesini de açmıştır. Kardeşlerini de yanına alan Bakır, Kastamonu’da ciddi bir yükselişe geçmiş ve herkesin imrenerek baktığı bir işletmeci haline gelmiştir.

DOST GÖRÜNEN DÜŞMANLAR

Bu arada Kastamonu’da etrafında çok insanlar vardır. Arkadaşları çoğalmış, dostlar edinmiştir ancak dost dedikleri tarafından vurulabileceği aklına bile gelmez ve çalışmasına devam eder. 1999 yılında Mersin Tantuni diye açtığı ve Kastamonu’da marka haline gelen işyerlerinin korunması gerektiğini söyleyen dost görünenler tarafından işyerleri taranır. Taranma nedeni ise dost gördüğü insanların burayı biz koruyalım ve bize destek ol çağrısına karşı dik duruşu nedeniyledir. Kimseye haraç vermek niyetinde olmadığını söyledikten sonra işyeri taranır ve bu silahla taramanın ardından işyerlerine korku nedeni ile insanlar artık gelmemektedir. Ciddi bir iş kaybı yaşamaya başlar ve kısa sürede tüm varlığını kaybettiği gibi kapısına da alacaklılar dayanır. 2009 yılında işyerinin birini devreder, küçük esnaflara olan bir kısım borçlarını kapatır ancak diğer borçlu olduklarına da tüm borçlarını ödeyeceği sözünü verir.

BORÇLU OLARAK AYRILDI

Beş parasız geldiği Kastamonu’dan yine beş parasız ancak bu kez milyonlarca lira borç ile ayrılmak zorunda kaldı. On yıl boyunca Kastamonululara Mersin Tantuniyi tattıran ve sevdiren Mehmet Bakır, alacaklıları ile tek tek görüşerek, tüm borçlarını ödeyeceği sözünü de vererek, büyük bir bunalım içerisinde doğruca Mersin’e geri döndü. Eşinin maaşına da hacizler gelmiş, eşi ve çocukları da büyük sıkıntılarla boğuşmaya başlamıştı... Mersin’de de kalamadı. Çalışmalı ve hem ailesine bakmalı hem de söz verdiği borçlarını ödemeliydi.

GÖZÜNÜ KARARTIR

Mersin’de doğruca Çanakkale’ye oradan da şirin ilçesi Biga’ya geçer. Biga’da tantuni yapan yer yoktur. Tek sorun işyeri kiralayabilmektir. Bir işyeri görür ve devren kiralıktır yazar. İçinde oturan kiracıyı bulur ve anlaşmaya çalışır ancak havca parası olarak istenen rakam çok fazladır ama gözünü karartır ve teklifini sunar işyerini, iki ay ödeme yapmaksızın tutar. Pahalıdır ancak gözünü karartmıştır. Bu arada işyerinde tadilat yapması için borca alacağı malzemeler lazımdır. Mehmet Bakır’ın çalışma azmini gören ve yardımcı olmaya karar veren işyeri sahibi, alacağı malzemeler için kredi kartını kullandırır ve 12.15 adını verdiği tantunici işyerini Biga’da hizmete açar…

YENİ BİR BAŞLANGIÇ BİGA

Kısa süre içerisinde Biga’da tantuni işi tutulur. Borçlarını ödediği gibi, yeni bir başlangıç yaptığı Biga’da çalışmasının karşılığını almaya başlar. İşleri çok iyidir ve 2012 yılında Mersin’de 12.15 şubesinin ilkini açar, 2014 yılında yılın da ise 2. şube açılmıştır bile. Yeni bir başlangıç yaptığı Biga’da hayatı yeniden normale dönmüş, kazandıkları ile tüm borçlarını ödediği gibi yeni yatırımlar bile yapmış, Mersin’de de 2 şube açmıştır.

BİGA’DAN AYRILIŞ…

2016 Yılında Biga’daki işyerini devrederek, Mersin’e döner ve Mersin’de 12.15 adı ile çalıştırdığı işyerlerinin başına geçer ancak müşteri çıkmıştır ve devralmak isterler, anlaşırlar ve yarıya işyerini devreder, hiçbir şeye karışmayacak, gelirine ortak olacaktır. Ve ortaklık hala sürmekte, 12.15 tantuni Mersin’de faaliyetini sürdürmektedir.

Bu arada boş duramaz ve yeni işyeri açabilmek için arayış içerisine bile girmiştir. Çevre ilçeleri dolaşmaya bile başlar…

SİLİFKE VE YENİ ŞUBELER…

Çocukluğu Mersin’de geçtiği için özellikle ana memleketi Mut’u çok iyi bilir ancak Silifke’de de yakın akrabaları vardır. Silifke’de dolaşmaya başlar ve beğendiği işyerinin içinde oturanlar vardır. İşyerine girer ve “içindeki malzemeler sizin olsun, bu işyerini kaça devredersiniz” diye sorar. Biraz şaşıran işyeri sahibi, düşünmek için zaman ister ve bir iki gün içerisinde anlaşmaya varırlar. Artık Silifke’de şube açmamak için hiçbir neden aklamıştır.

Kısa süre içerisinde tadilatlar yapılır ve MBR Tantuniyi Silifkelilerin hizmetine açar. Silifkeliler MBR’yi sevmiştir ve MBR Tantuni Silifke’de bir marka olmuştur artık…

YENİ ŞUBELER AMA YENİ LEZZETLERLE…

Silifke halkı, MBR Tantuninin lezzetini beğenmiş ve MBR Silifke’de yeni lezzetlerle Silifkelileri buluşturma hayallerini gerçekleştirmek için MBR İskender’i 2018 yılında, MBR Antakya Döneri ise 2019 yılında hizmete açar.

MBR’nin Silifke’de üç şubesi vardır ama üç farklı lezzetle Silifkelilere hizmet etmektedir.

AİLE ÇOK ÖNEMLİ

Hayatında en dipleri de en yüksekleri de gören Mehmet Bakır’a, en büyük destek ailesinden geldi. Ailesinin kararlı duruşu, sürekli olarak yanında olması, destek vermeleri, mücadele ruhunu aşılamaları sayesinde yeniden hak ettiği noktalara ulaştı.

Veren el alan elden üstündür, düsturunu kendisine ilke edinen Mehmet Bakır, yani ailesinden gördüğü bu güzel meziyetleri yaşamı boyunca uygulayan, yardım isteyen ihtiyaç sahiplerini geri çevirmeyen mütevazi yapısı ile de müşterileri karşısında hep eğilen ancak haksızlığa karşı dik duran güçlü yapısı ile hayat mücadelesini sürdürüyor.

Ailesine büyük önem veren çocukları, büyük oğlu Mert (İnşaat mühendisi), kızı Ayşenur (aşçı ve MBR Tantuninin her şeyi) ve küçük oğlu Tekin (Üniversiteye hazırlanıyor). Ailesinin her fırsatta yanında olmalarının kendisi için büyük bir nimet olduğunu söyleyen Bakır, “Günümüzde hangi eş, hangi çocuklar yıkılmış, yok olmuş bir babanın yanında oluyor? Destek vererek moralini yüksek tutuyor? Yıkıldık ama hiçbir zaman yılmadık. Mücadeleden asla vazgeçmedik. Bu benim ailemin bana verdiği destek ve güven sayesindedir. Böyle bir ailem olduğu için gurur duyuyorum.”

Gerçekten özellikle erkeğin yaşamında ailenin her koşulda yer alması, destek vermesi çok önemli. Zor anında erkeğin yanında olan aile, rahatlıkta da değerini kat kat arttıracaktır. Kısacası, aile desteği olmadan zoru başarmak mümkün olmuyor maalesef…

YAZAR NOTU

Mehmet Bakır’ı uzun süredir takip etmekteyim. Bu takip süresinde kendisi ile çok bilgiler edindim. Kısa süre öncede tanışma fırsatı buldum. Karizmatik yapısına rağmen oldukça mütevazi bir kişiliğe sahip. İnsan ayırt etmeden yardımcı olan, esnaf olarak oldukça başarılı. Kış aylarında 3 şubesinde 40 kişi çalışırken, bu rakam yaz aylarında 60 çalışana çıkıyor. Böylesine çok çalışanı olan esnafın bu başarısının sırrı nedir acaba?

Milyonları bankalarda yatan iş insanları aklıma gelince, mütevazi bir insanın 50 kişiyi istihdam etmesini alkışa değer görüyorum.

Başarı ulaşılması zor bir makam, hele bunu alın teri, bilek gücü, çok çalışma ve hiç yoktan elde etmek, baş tacı edilmesi gereken ender rastlanan olaylardır. Bunun içindir ki örnek olması için Mehmet Bakır kardeşimizin hayatını Bir Portre olarak irdeledik. Umarım mesajlar alınır....

MBR’yi markalaştıran, marka olması için mücadele eden ve bunu Silifke’de 6 yıl içerisinde başaran Mehmet Bakır kardeşimizi tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.

S.C.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Azim, ve, başarının, adı, MBR…,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı